KC-SSETS Siber Saldırı Erken Tespit Sistemi (Siber İstihbarat İzleme)

Günümüzde her gün artarak devam eden siber saldırılar ve siber fidye saldırıları birçok kurum, kuruluş ve işletmeye zarar vermekte. 2017 yılında siber fidyecilerin geliri 5 Milyar USD nin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca siber fidye saldırıları arasında Türkiye çoğu zaman ilk 10 da yer almakta.

Geliştirdiğimiz özel tespit sensör sistemler sayesinde dışa bağımlı olmaksızın Türkiye, Azerbaycan, Kıbrıs, Birleşik Arap Krallığı, Belçika, Şili, Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Romanya, Brezilya, Hindistan, Hollanda, İsveç, İsviçre, Avusturya, Avusturalya, Rusya, Ukrayna ve Polonya, Japonya,  Singapur, Güney Kore, Mısır, Umman, Tunus, Cezayir, Katar, Slovenya, Şili, Bulgaristan, Hong Kong, Macaristan ve İsrail   gibi 50 den fazla ülkeye tüm dünyadan yapılan siber saldırıları, saldırının türü ve saldırı yapan ip adreslerini anlık tespit edebiliyoruz. Tespit sistemimiz anlık çalışmakta ve erken tespit sistemidir. Tespit edilen saldırgan ip adresi, saldırı türü, saldırı sayısı, saldırı başlangıç tarih saat saniye, son saldırı tarih saat ve saniye bilgisi veri tabanımıza kaydedilmektedir. Sistemimiz tüm dünyayı etkisi altına alan WannaCry ve Petya benzeri küresel fidye saldırılarını da erken tespit etmeyi hedeflemektedir.

Ayrıca erken tespit sistemimiz yerel saldırganları ya da mevcut ülke içerisinde ele geçirilmiş ve saldırı yapan zombi sistemleri de tespit edebilmektedir. Örneğin, Türkiye den Türkiye ye veya Fransa dan Fransa ya yapılan saldırılar ve saldırgan ip adresleri.

Müşterilerine güvenli internet hizmeti sunmak isteyen ISP ler KC-SSETS veritabanını kullanabilmekteler. Bu sayede ISP lerin müşterileri siber saldırılara ve siber fidye saldırılarına karşı korunaklı olmaktalar.